O tem se v industriji preprog neprestano pregovarjajo. Podjetja, ki predstavljajo svoje čistilne stroje, večkrat omenjene kot parno ali mokro čiščenje, trdijo, da suho čiščenje ali čiščenje pri nizki vlagi ne očisti tako globinsko kot mokro čiščenje .
Podjetja, ki uporabljajo nove sisteme z nizko vlago ali suhe sisteme pa poudarjajo, da čiščenje z vročo paro ali mokro čiščenje preveč zmoči oblogo, prodre vanjo in pusti zasušene milne ostanke.
Velik problem pri parnem čiščenju ali čiščenju z vodo (mokro čiščenje)
Če prav premislimo, ko umazano vodo odstranimo z obloge, ki pa ostane vlažna, ali ni ta preostala vlaga v bistvu prav ista umazana voda?
Testi dokazujejo, da bi morali po takem čiščenju oblogo najmanj 16x temeljito sprati, da bi odstranili iz nje umazano vodo.
Zanimivo je, da nekatera podjetja, ki čistijo s paro ali morko čiščenje, uporabljajo prav to dejstvo, da bi dokazala, da prejšnje podjetje ni dobro opravilo dela. Enostavno ponovijo čiščenje na pravkar očiščeni talni oblogi in pokažejo koliko umazane vode so še dobili iz nje.
Ta demonstracija je posebno pogosta pri čiščenju površin v javnih prostorih, a rezultat je enak tudi v stanovanjih. To lahko poskusite sami, če najamete čistilni stroj in ponovno očistite pred nekaj dnevi očiščeno talno oblogo. Rezultat vas najbrž ne bo osrečil.
V javnih anketah so se stranke najbolj pritoževale 1. zato, ker je talna obloga ostala preveč vlažna in se je veliko predolgo sušila in 2. zato, ker so se madeži potem, ko je bila naposled suha, spet pojavili.
Večina čistilnih podjetij še vedno poskuša čistiti talne obloge na »stari način«, s parnim čiščenjem ali čiščenjem z vodo. Parno čiščenje (pravzaprav je to samo čiščenje z vročo vodo) je 40 let star proces, zaradi katerega lahko ostane talna obloga mokra več ur ali celo dni. Sistem je osnovan na pritisku vroče vode, močno bazičnem detergentu in spiranju z vročo vodo. Ta način z lahkoto spravi vodo, kemikalije in umazanijo skozi talno oblogo na podlago in celo na tla po njo. Vodo in detergent se potem posesa iz talne obloge (ven pride le 60-80%), ampak ker sta podlaga in tla tako mokra, traja dolgo časa da se talna obloga popolnoma posuši. To lahko povzroči, da se zaradi izhlapevanja ponovno pojavijo madeži, plesni, neprijeten duh, hitro ponovno umazanijo, da ne omenjamo splošnega neudobja. Ni čudno, da se pritožuje toliko strank.
Neprijazno do okolja
Čiščenje z vročo vodo ali paro prav gotovo ni ekološko zdrav proces. Oprema za tako čiščenje je draga, velika, težka, hrupna, zahteva veliko vzdrževanja, komplicirana za uporabo, porabi veliko goriva, in po čiščenju morajo čistilci najti prostor, kjer lahko legalno odvržejo s kemikalijami onesnaženo in umazano vodo, da ne pride v mestni vodovod. Neprijetna misel.
Prednosti suhega organskega čiščenja talnih oblog
V 40 letih je industrija čiščenja talnih oblog močno napredovala. Z modernimi čistilnimi sistemi z malo vlage, so talne obloge v 30 minutah ali še manj popolnoma čiste in popolnoma suhe; madeži se ne pojavijo več in obloge odbijajo umazanijo ter zato ostanejo čiste veliko dlje. Oprema je mnogo cenejša, lažja, tišja, lažja za vzdrževanje in uporabo, za prevoz, skladiščenje. Ni strupenih ali smrdljivih izpustov, s kemikalijami onesnažene vode, ki bi uhajala v vodovod.
Suho čiščenje ali čiščenje z malo vlage uporablja ekološko prijazna zelena čistila (brez kemikalij). Premislite! Ali bi imeli raje mokro talno oblogo, ki žmika pod nogami, ali popolnoma suho, čisto in mehko, sveže dišečo talno oblogo?
Kateri sistem je torej zares boljši?
Predvsem je to odvisno od okoliščin. Tam, kjer puščajo vodovodne cevi, kjer nagaja vreme, so slabo zatesnjena okna, pušča streha, kjer poplavljajo odtoki in je neprimerna drenaža ali še mnogo drugih podobnih težav, je prav gotovo treba poklicati čistilce, ki uporabljajo sisteme čiščenja paro. To vselej priporočamo ljudem, ki so v taki situaciji.
Za običajna stanovanja in javne površine pa je suho organsko čiščenje edini pravi način. Zakaj? Ker je ta sistem okolju prijazen, vaša talna obloga bo v nekaj minutah popolnoma suha in ker neverjetno dobro očisti madeže – celo tiste, ki so ostali za prejšnjimi čistilci. Talne obloge ne moremo vedno napraviti nove, pač pa neverjetno blizu tega.
Ključ do tega uspeha so izkušnje in znanje
Tako kot pri vsakem drugem opravilu ali orodju je uspeh odvisen ne le od načina dela, ampak tudi od znanja, izkušenj, poznavanje tehnike uporabe čistilnih metod. Če boste poklicali nas, ste lahko prepričani, da bo vaša talna obloga v profesionalnih rokah.
Jamčimo vam, da boste zadovoljni.
Če ti je članek všeč, ga všečkaj (z leve strani).